Laikā, kad skolās notiek mācības attālināti, skolotāji, skolēni un viņu vecāki ir pakļauti ilgstošai neziņai par to, kad un kā varēsim atgriezties mācīties klātienē, svarīgi ir saglabāt garīgo veselību, pamanīt galvenās problēmas un meklēt iespējami labākos risinājumus.

 

Valstiskā līmenī tiek piedāvāti dažādi vebināri par attālināto mācību lielākajiem izaicinājumiem, kas saistīti gan ar iekšējo sadarbību skolā, gan sadarbību starp skolu un vecākiem. Dažādi eksperti iesaka novērtēt sarunas nozīmi un konsultatīvā atbalsta iespējas attālināto mācību laikā. Tiek meklētas atbildes uz jautājumiem – kā šajā laikā skolotājs var runāt ar skolēnu, kurš mācās attālināti, kā var viņu motivēt, uzmundrināt un atbalstīt. Kā mazināt trauksmi visiem iesaistītajiem.

 

Jaunmārupes pamatskolā  atbalsta pasākumus izglītojamiem klātienē līdz ārkārtējās situācijas beigām nav iespējas nodrošināt, bet joprojām skolotāji, speciālās izglītības skolotāji, logopēdi un psihologi nodrošina konsultācijas skolēniem, vecākiem un skolotājiem attālināti. Pieteikties konsultācijā var e-klasē vai izmantojot telefonu.

 

Šobrīd ir jāpārdomā par slodzes līdzsvaru skolēniem, vai uzdevumu vietā nav svarīgāk ar bērnu parunāt, lai noskaidrotu, kā skolēns jūtas, kas izdodas attālināto mācību laikā. Īpaši svarīgi savlaicīgi pamanīt, ja skolēns  darbā attālināti nepiedalās – nesūta uzdevumus, nepieslēdzas attālināti organizētām stundām, nav sazvanāms.

 

Daļa skolas vecāku izmanto iespēju sazināties ar skolas atbalsta personām telefoniski vai ZOOM platformā, lai rastu atbildes un neskaidriem jautājumiem. Kas ir un kas nav vecāku atbildība attālināto mācību laikā. Kā veidot bērna dienas ritmu un ko darīt, ja bērnu grūti disciplinēt? Kur vilkt robežu starp palīdzēšanu un mācīšanos bērna vietā, un ko darīt, ja šķiet, ka skola un skolotāji vecākus nesadzird.

Pirmā psiholoģsikās palīdzības rokasgrāmata lejupielādei

Šajā mainīgajā laikā svarīgi pamanīt pozitīvos aspektus, kas bērnam izdodas un skolēna grūtības nav šķērslis, lai parādītu attālināto mācību laikā apgūtās zināšanas un prasmes.

 

Iespējams, ka bieži nepasakām paldies viens otram: skolotājiem un vecākiem par atsaucību, iejūtību, sapratni.

 

Paldies, skolotāj! Paldies, vecāki! Paldies, bērni!

 

Būsim atbildīgi par savu un savu tuvinieku veselību. Ievērosim noteikumus un sargāsim viens otru.

Izglītības psiholoģe Ilona Laizāne

0 Komentāri

Leave a Comment