Ceturtdien, 11.janvārī, 1.d klase devās interesantā, izzinošā ekskursijā uz LNB. Visu ceļu bērni jautri čaloja un ar nepacietību gaidīja galamērķi. Plašajās LNB telpās skolēnus sagaidīja jaukas gides, kas turpmākās stundas laikā bija aizraujošas un zinošas ekskursijas vadītājas. Klase sadalījās divās grupās un gaidītā ekskursija varēja sākties.
Ekskursijas sākumā, lielajā foajē, gide bērniem pastāstīja par uzvedības normām, atrodoties bibliotēkas telpās, par ēkas parametriem, par tās nozīmi Latvija kultūras dzīvē. Pēc tam visi draudzīgi devās uz plašo liftu, lai dotos ekskursijā uz bibliotēkas 11.stāvu. Izkāpjot no lifta, bērni bija sajūsmā par lielo telpu ar plašajiem logiem, caur kuriem pavērās brīnišķīgs panorāmas skats. Skolēniem bija iespējams no putna lidojuma augstuma ieraudzīt pazīstamas vietas-Dzelzceļnieku muzeja vecos, krāsainos vilcienu vagonus, kas izskatījās pēc spēļu mantiņām, kuģu ostas piestātni un Vecpilsētu, kur miglā tītus, bērni atpazina, gan Domu baznīcas torni, gan Pētergaili un skaisto Pareizticīgās katedrāles zelta kupolu.
Skolēni apsēdās uz dīvāna, un gide pastāstīja par bibliotēkas tapšanas vēsturi, par arhitektu Gunāru Birkertu, kurš vairākus desmitus gadus plānoja realizēt savu sapni, un radīt šo fundementālo celtni. Telpā bērniem parādīja arhitektam veltītu piemiņas stūrīti, kur varēja apskatīt LNB pirmos tapušos zīmējumus un skices, kā arī arhitekta piezīmes un rasējumus.
Tad klase devās uz 7.stāvu, kur skolēnus iepazīstināja ar Bērnu literatūras centru. Priekštelpā bija izlikti jaunāko grāmatu paraugi ar nelielu mākslinieku orģinālilustrāciju izstādi. Gide sīkāk pastāstīja par māsliniekiem, par zīmēšanas tehniku un izmantotajiem materiāliem. Literatūras centrs bērnos radīja vislielāko interesi. Jo šajā LNB daļā visas grāmatas gan jaunas, gan ne tik jaunas, ir domātas jaunajiem lasītājiem. Sajūsmu radīja arī telpā izveidotais Lasāmkoks.
Bērni iekārtojās krāsainajos dīvānos un ar interesi klausījās gides stāstītajā par literatūras centra darbības principiem (grāmatas līdzi nedod), par vecumu, no kura bēŗns var iegūt lasītāja karti (5 gadi), par grāmatu daudzumu, kas pieejama jaunajiem lasītājiem. Kā arī par pasākumiem, kas notiek katru sestdienu. Skolēni bija ļoti aktīvi un apbēra gidi ar dažādiem jautājumiem (vai var izjaukt Lasāmkoku, vai bibliotēkā ir pati vecākā grāmata, vai to var apskatīt utt.?) Tā kā ekskursijas laiks bija ierobežots, klase steidzīgi devās tālāk. Gandrīz katrā stāvā gide bērnus iepazīstināja ar jaunām, interesantām apskates lietām – Kr. Barona Dainu skapis, senas drukas grāmatas, lieli un mazi globusi. Skolēniem, tika parādītas telpas, kuras var apmeklēt cilvēki ar redzes traucējumiem savu uzticamo suņu pavadībā.
Interesi radīja Gruzijas mākslinieka dāvana Latvijas valsts prezidentam Vējoņa kungam. Mākslas darbs, kas veidots no briļļu stikliem, caur kuriem var redzēt Latvijas valsts karogu un Latvijai nozīmīgas personības.Ilgāk bērni pakavējās pie stikla vitrīnas, kurā atradās liels, zeltā un sudrabā kalts albums par seno reliģiju –Terra Mariana 1186-1888.
Noslēgumā 1.stāvā, skolēni devās uz izstādi “Grāmata Latvijā”. Mikroizstādē ar nosaukumu “Maņas” bija iespējams katram bērnam ar savas redzes, garšas, ožas, taustes palīdzību izdzīvot grāmatu. Katrā traukā bija sava smarža, tekstūra, kas raisīja katram savas izjūtas, kas deva iespējas iejusties grāmatu veidošanas pasaulē. Turpat, nelielā telpā gide klasi iepazīstināja ar dzīvās grāmatas instalāciju, kas deva iespēju nokļūt grāmatas ilustrācijas pasaulē.
Pavadītais laiks LNB paskrēja nemanot….1.d klase ar lielāko prieku atkal atgriezīsies, lai smeltos jaunas zināšanas par grāmatu pasauli.
Audzinātāja Kitija Baņukalne-Ozoliņaun Patrīcijas mamma Irēna